Mag. farm. med. biohem. Marija Sarić Matutinović

Marija Saric Matutinovic, asistent

Zvanje: Asistent
Organizaciona jedinica: Katedra za medicinsku biohemiju
Prostorija: Laboratorija za medicinsko biohemijske analize (LMBA)

Telefon: +381 113951267

Email: marija.saric@pharmacy.bg.ac.rs

CV

Marija Sarić Matutinović je rođena 08.03.1987. godine u Beogradu. Osnovnu školu i Treću beogradsku gimnaziju završila je u Beogradu. Studije na Farmaceuskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer magistar farmacije - medicinski biohemičar, upisala je 2006., a diplomirala 2012. godine sa prosečnom ocenom 9,18. Diplomski rad pod nazivom „Parametri oksidativnog stresa i antioksidativne zaštite kod dece sa akutnim pijelonefritisom kao pokazatelji funkcije bubrega i trajanja infekcije“ odbranila je na Katedri za medicinsku biohemiju, sа ocenom 10 (deset). Po završetku studija, obavila je obavezni pripravnički staž u Službi za polikliničku laboratorijsku dijagnostiku Centra za medicinsku biohemiju, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije. Stručni ispit za magistre farmacije - medicinske biohemičare položila je 2013. godine pred ispitnom komisijom Ministarstva zdravlja, Republike Srbije. Doktorske akademske studije na Univerzitetu u Beogradu - Farmaceutskom fakultetu, modul Medicinska biohemija, upisala je školske 2014/15. godine. U maju 2021. godine prijavila je doktorsku disertaciju pod naslovom „Klinička vrednost antitela na TSH receptore kod pacijenata sa Graves-ovom oftalmopatijom/orbitopatijom“.

Od marta 2015. godine zaposlena je kao istraživač pripravnik na projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije ON175036 pod nazivom „Biomarkeri oštećenja i disfunkcije organa“ čiji je rukovodilac Prof. dr Svetlana Ignjatović. Od školske 2015/2016. godine angažovana je u izvođenju praktične nastave na Integrisanim akademskim studijama, na studijskom programu Farmacija-medicinska biohemija. Na sednici Nastavno-naučnog veća Farmaceutskog fakulteta održanoj 21.10.2021. godine izabrana je u zvanje asistenta, a na sednici Nastavno-naučnog veća Farmaceutskog fakulteta održanoj 25.11.2021. godine izabrana je u zvanje istraživač-saradnik. Bila je član Komisije za odbranu završnih radova i komentor studentskih naučno-istraživačkih radova. Autor je 8 radova objavljenih u međunarodnim časopisima i većeg broja saopštenja sa kojima je učestvovala na domaćim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima. Recezent je nekoliko međunarodnih časopisa. Član je Društva medicinskih biohemičara Srbije, Komore biohemičara Srbije i EFLM Akademije (Akademija Evropske federacije za laboratorijsku medicinu).

• Sarić Matutinović M, Diana T, Nedeljković Beleslin B, Ćirić J, Žarković M, Kahaly GJ, Ignjatović S. Clinical value of functional thyrotropin receptor antibodies in Serbian patients with Graves' orbitopathy. J Endocrinol Invest. 2021 (IF 4,256; rang časopisa 63/145 u kategoriji Endocrinology & Metabolism)
  • Bećarević M, Sarić Matutinović M, Žarkovic M, Nedeljković Beleslin B, Ćirić J, Ignjatović S. Antiphospholipid antibodies in patients with Graves' orbitopathy: preliminary data. Endocrine 2021. (IF 3,633; rang časopisa 83/145 u kategoriji Endocrinology & Metabolism)
  • Vidojevic D, Seman S, Lasica R, Tesic M, Sarić Matutinovic M, Jovicic S, Ignjatovic S, Arena R, Damjanovic S, Popovic D. Alpha-melanocyte-stimulating hormone during exercise recovery has prognostic value for coronary artery disease. Horm-Int J Endocrino 2021;20(2):381-387. (IF 2,885; rang časopisa 106/145 u kategoriji Endocrinology & Metabolism)
  • Dinčić M, Čolović BM, Sarić Matutinović M, Ćetković M, Stevović KT, Mougharbel SA, Todorović J, Ignjatović S, Radosavljević B, Milisavljević M, Kortz U, Krstić ZD. In vivo toxicity evaluation of two polyoxotungstates with potential antidiabetic activity using Wistar rats as a model system. RSC Adv 2020;10:2846-2855. (IF 3,390; rang časopisa 82/178 u kategoriji Chemistry, Multidisciplinary)